
LAETITIA VANCON
Mano namai, mano kalėjimas
Albanijos šiaurėje Noja Vukaj šeima jau dvidešimt metų yra įtraukta į pragarišką kraujo keršto ratą – gjakmarrja. Niekaip nenusikaltę, šeimos nariai vis tiek priskiriami blogajam klanui. Atskirti, užmiršti, jie pavaldūs korumpuotai teisėtvarkai, suvaržiusiai pagrindines jų teises.
Mūsų dienomis kraujo kerštas apibūdinamas kaip Albanijos visuomenės rykštė, griaunanti įtrauktų žmonių gyvenimus, kelianti baimę, metanti šešėlį ant šeimų ir jų vaikų, taip užkertant kelią bendravimui su aplinkiniais.
Tai išryškina politinį vakuumą, atsiradusį postkomunistinėje Albanijos vyriausybėje ir ypač korumpuotoje, lėtoje, mažai patikimoje teisinėje sistemoje. Valstybė nesugeba apginti esminės žmogaus teisės – gyventi. Albanijos parlamentas priėmė šimtus įstatymų, iš pažiūros pro-europietiškų, tačiau nepritaikytų Albanijos realybei. Tokie įstatymai tampa pagrindine teisėsaugos neveikimo priežastimi ir skatina savavališką teisingumą, palikdami Noja Vukaj šeimą be teisės į mokslą, socialinį gyvenimą ir laisvę. Namai, vienintelė saugi vieta, pagal Kanuną, tapo jų kalėjimu. Moderni visuomenė sunkiai supranta tokias istorijas. Šiaurės Albanija geografiškai artima, tačiau užmiršta likusios Europos.
Man buvo svarbu toliau nagrinėti temą, nors jau galybę kartų aprašytą spaudoje, tačiau šįkart – su intymesniu, žmogiškesniu požiūriu. Pagrindinis dėmesys nebuvo nukreiptas į kraujo kerštą, bet į izoliaciją, užsidarymą, ir jo paveiktus. Atsigręžus į šeimos narius, juos paverčiau istorijos kūrėjais, įtraukiant į mano reportažą jų rašytus tekstus bei vienkartiniais fotoaparatais darytas nuotraukas, todėl, nepaisant skiriančių kultūrų, žiūrovas susitapatina su paprastomis mus vienijančiomis vertybėmis, emocijomis ir neteisybe, su kuria susiduria ši šeima.